Přírodovědci představili Masarykovu univerzitu na festivalu STARMUS v Bratislavě a přivítali skvělé vědce z festivalu v Brně

Špičková věda, ale i program pro širokou veřejnost. Odborná témata, ale i prostor pro zábavu a milá setkání. Tak lze stručně shrnout festival vědy, hudby a umění STARMUS, který se uskutečnil od 12. 5. do 17. 5. 2024 v Bratislavě a do jehož programu se Přírodovědecká fakulta MU zapojila jako univerzitní partner.

22. 5. 2024 Leoš Verner

Joel Parker a Damià Barceló přijeli v rámci festivalu STARMUS přednášet do Brna. Foto: Leoš Verner

Cílem festivalu STARMUS byla kromě prezentace vědeckých témat také popularizace vědy. A v této “disciplíně” patří právě naši přírodovědci tradičně mezi nejlepší. I proto byly naše „barvy“ v minulém týdnu na Hlavním náměstí v centru Bratislavy, kde byl v rámci festivalu STARMUS připraven Starmus Camp, hodně vidět. Dalekohledy k pozorování slunce, vodní rakety, expozice přibližující práci našich geografů či expedice našich přírodovědců do Antarktidy a jejich tradiční plyšový tučňák, zábavné soutěže a hry a nepřehlédnutelní studenti a studentky naší fakulty v tradičních zelených tričkách. A kolem nich neustále houf zvídavých návštěvníků.

V popularizaci vědy patří naši přírodovědci mezi nejlepší. I proto byly naše aktivity na Hlavním náměstí v centru Bratislavy v rámci Starmus Campu hodně vidět. Foto: Leoš Verner, Jakub Holuša

Kromě stánku a každodenního programu se hned v pondělí 13.5. na hlavním pódiu představily se svým Science Slam vystoupením Lucie Ráčková a Barbora Hutňan Chattová. Úterní program festivalu osvěžil křest knihy Rozhovory o vesmíru, jejímiž autory jsou naši astrofyzici Norbert Werner a Samuel Kováčik. Hodinový rozhovor s autory, uvolněná atmosféra a nahlédnutí do „tvůrčí kuchyně“ bavilo publikum, které téměř zaplnilo náměstí.

Astrofyzici Norbert Werner a Samuel Kováčik pokřtili na festivalu Starmus svoji novou knihu Rozhovory o vesmíru. Foto: Leoš Verner

Zatímco v Bratislavě propagovali naši studenti a studentky, vědci a vědkyně naši přírodovědeckou fakultu mezi slovenskými studenty, kteří se školními výpravami hojně navštěvovali náš stánek na Hlavním náměstí, v Brně se vše chystalo na příjezd dvou významných vědců z festivalu STARMUS Joela Parkera a Damià Barceló. Ti k nám zavítali ve středu 15. května v dopoledních hodinách. Jejich přednášky, které přiblížily nejnovější vesmírnou misi Lucy k Trojským asteroidům, resp. problematiku mikroplastů v životním prostředí, si přišlo poslechnout na 90 posluchačů. O přivítání přednášejících v historickém areálu PřF MU na Kotlářské se postarali proděkanka pro vnější vztahy Hana Pokorná, proděkan pro doktorské studium a odborník na environmentální toxikologii Luděk Bláha a astrofyzik Norbert Werner.

Na 90 posluchačů si přišlo poslechnout přednášky Joela Parkera a Damia Barcela, které přiblížily nejnovější vesmírnou misi Lucy k Trojským asteroidům, resp. problematiku mikroplastů v životním prostředí.

Poděkování patří všem studentům, studentkám i kolegům a kolegyním, kteří se na zajištění programu v Bratislavě i v Brně podíleli a pomohli tak úspěšně reprezentovat Přírodovědeckou fakultu MU jak mezi slovenskou veřejností, tak mezi širší vědeckou komunitou.

Fotogalerie


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.